"> CubTPMS – System do programowania czujników ciśnienia w kołach / oponach CUB TPMS » Zmiany prawne w UE

TPMS – Zmiany w prawie europejskim


Ustawa została wprowadzona w życie 20.06.2012, lecz przepisy zawarte w niej zdecydowano się wprowadzić w życie w etapach

Etap 1:
Ustawa reguluje, że auta które otrzymały homologację typu M1, później niż listopad 2012 roku muszą być również wyposażone w system do monitorowania ciśnienia w oponach.

Etap 2:
Od 1 listopada 2014 roku, weszła w życie nowa dyrektywa Unii Europejskiej, która określa, że wszystkie nowe samochody osobowe kategorii M1 muszą być wyposażone w System Monitorowania Ciśnienia w Oponach – TPMS.

Więc teraz wszystkie nowe pojazdy, które opuszczają salony polskich dealerów samochodowych, muszą być fabrycznie wyposażone w system do pomiaru ciśnienia w oponach.

Regulacja ECE-R 64 nie określa jednak, jaki system ma być zamontowany w aucie. Może on być zarówno pośredni jak i bezpośredni. Ustawa nie narzuca producentom, czy czujniki mają być oryginalne czy też z rynku wtórnego (zamienniki).


Ustawa została wprowadzona na wzór ustawy, która od 2007 roku obowiązuje w USA. Głównym jej założeniem jest zmniejszenie emisji CO2 do atmosfery. Odpowiedni poziom ciśnienia w kołach gwarantuje mniejsze zużycie paliwa, a co za tym idzie zmniejszenie poziomu emisji CO2. Drugą kluczową sprawą jaka dzięki temu pośrednio reguluje ustawa jest poprawa bezpieczeństwa podróżujących pojazdem.